Ujemi in izpusti
Ta oblika ribolova se vedno bolj uveljavlja, ne samo v Sloveniji, temveč tudi drugje, v Sloveniji pa ga promovira celo državni Zavod za ribištvo Slovenije. Kar je žalostno.
Ribolov po sistemu Ujemi in izpusti pomeni, da je potrebno vsako ribo, ki jo ribič ujame, nepoškodovano vrniti nazaj v vodo. Ta način ribolova je še posebej krut do živali, saj jih sprva poškoduje, nato pa takšne poškodovane izpusti nazaj v vodo. Ribe, ki preživijo to dejanje, mnoge namreč ne, sicer živijo dalje, vendar živijo v trpljenju, saj so bolj ali manj poškodovane. Zato lahko ribe hudo trpijo, še posebej, če imajo odprte rane v svojem telesu, npr. v škrgah, prebavilih ali drugih notranjih organih, največ poškodb pa je v ustih. Vse to pa nastane zaradi trnka ali pa zaradi nepravilnega rokovanja z ujeto ribo, preden se jo izpusti nazaj v svobodo. Mnoge ribe pa umrejo zaradi stresa, ki ga doživijo med utrujanjem oz. vlečenjem na kopno. Čim dlje traja utrujanje, tem večji je stres. Med utrujanjem trpi riba pomanjkanje kisika, v mišicah se sprošča mlečna kislina, ki negativno vpliva na delovanje mišičnega sistema in tako tudi srca. Ribo lahko zadene kap.
»Bridko sem se zjokal, ko sem zjutraj videl, da je som poginil,« nam je včeraj dejal … »Prijel je nekaj pred 20. uro, dobri dve uri sta minili, preden sem ga, na koncu s pomočjo avstrijskega ribiča …, ki je tudi lovil krape, spravila v čoln.« Šele tedaj sta videla, zakaj se je ta somja mrcina tako branila. Som je bil namreč velik 230 centimetrov in težak 78 kilogramov. …«S somom sem se želel slikati, nato bi ga izpustil. Čez noč smo ga pustili v mreži v vodi, zjutraj je bil, žal, mrtev. Nobenih ran ni imel. Ribiči, ki so bili zraven, so menili, da ga je kap, ker naj bi bil lov zanj prevelik šok.« To je pripoved nekega ribiča, ki je lovil v sistemu Ujemi in izpusti.
Ribe, ki so ujete v sistemu ribolova Ujemi in izpusti, so zaradi ran, ki jih povzroči trnek poškodovane, zaradi utrujanja in življenja izven vode, pa tudi onemogle. Mnoge pa sploh ne preživijo. Poškodbe zaradi trnka so vedno, saj sicer ribe ni mogoče ujeti. Ujeti ribo in jo nato dati nazaj v vodo ter ji pri tem namerno povzročiti hudo trpljenje in poškodbe, je seveda mogoče opredeliti kot mučenje živali, saj se riba vrne v vodo poškodovana in mora tako živeti dalje, dokler se rane ne zacelijo, če se sploh. Riba dalje torej živi v velikem trpljenju, saj ima poškodovan predel ust, mogoče pa še kakšne druge dele telesa. Namerno povzročanje trpljenja živemu bitju zaradi zabave ali športa spada med skrajno nemoralna dejanja. Seveda pa je tudi protiustavno, saj gre, kot že navedeno, za mučenje živali