V slovenskih gozdovih je bilo v letu 2019 po podatkih statističnega urada posekane 5.287.863 m3 bruto lesne mase, kar je 87 % možnega poseka po gozdnogospodarskih načrtih. Lesna zaloga slovenskih gozdov se je v primerjavi s prejšnjim letom povečala na 356.745.852 m3, letni prirastek znašal je 8.827.654 m3.
Statistični podatki kažejo na strahotno uničevanje slovenskih gozdov. Dan za dnem ljudje z golimi rokami ali težkimi delovnimi stroji uničujejo življenje v gozdovih. Uničujejo dom mnogih živali, uničujejo posamezna drevesa, ki so enako kot oni živa bitja in imajo pravico do življenja in to do naravne smrti. Kot imajo to pravico vsa druga bitja. Uničujejo briljantne ekološke sisteme, ki so zelo pomembni tako za človeštvo kot za naravo. Vse to se dogaja s pristankom države, tistega, ki bi moral preprečiti uničevanje gozdov, saj država mora po ustavi skrbeti za ohranjanje naravnega bogastva. Seveda posek gozdov in dreves ni ohranjanje, temveč uničevanje.
»S toplejšimi dnevi vse več ljudi odpravlja v gozdove z namenom sprostitve in rekreacije. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Zavod za gozdove Slovenije ob tem poudarjata nujnost spoštovanja Gozdnega bontona«, piše na spletni strani slovenske vlade.[1] Nadalje tudi piše: »Z gozdovi torej ravnajte spoštljivo. Zavedajte se, da so preplet gozdne in kmetijske krajine, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, izjemnost posameznih dreves, obnovljivi viri energije in surovin ter blagodejen vpliv na celotno okolje le najvidnejše dobrine gozda. Kaj nam pomenijo, bi se verjetno zavedli šele, ko gozda in njegovih koristi v našem okolju nenadoma ne bi bilo več.«
Ali niso gornje besede vlade oz. kmetijskega ministrstva skrajno dvolične? Po eni strani opozarja obiskovalce gozdov, naj z gozdovi ravnajo spoštljivo, po drugi strani pa dovoljuje ubijanje živih bitij v gozdu: od živali do dreves. Ljudem polaga na srce, naj se zavedajo izjemnosti posameznih dreves, po drugi strani pa dovoljuje pomor ravno teh dreves, ki se potem prodajajo na borzi lesa. Hipokrizija na kvadrat! Zavedajte se, da so preplet gozdne in kmetijske krajine ter raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst v gozdu in blagodejen vpliv na celotno okolje le najvidnejše dobrine gozda, še polaga država na srca ljudi. Kakšen blagodejni vpliv na okolje imata uničevanje dreves in delov gozda, ve samo država. Ali ne gre za norčevanje iz zdravega razuma in seveda iz gozdov, posameznih dreves in živali?
Država smatra gozd in živali kot obnovljiva vira energije in surovin. Še vedno imajo živa bitja v očeh politike in tistih, ki stojijo zanjo, status surovine in vira energije. Zelo žalostno. Ni čudno, da ob takšni ideologiji narava močno in hitro propada. S tem pa seveda propada tudi ta svet in z njim človeštvo, kajti kar seješ, to tudi žanješ. Podnebne spremembe, ki že prehajajo v podnebno katastrofo, razne bolezni, ki prehajajo iz živali na ljudi, vključno s koronavirusom … so človekova žetev kot posledica njegove setve, to je ubijanja živali ter uničevanja gozdov in ostale narave.
Gozd je moj prijatelj, z njim ravnam spoštljivo, se še sprenevedajo državni politiki! Svojega prijatelja uničujem, bi bilo mogoče zaključiti iz teh besed, kajti ravni ti politiki nosijo veliko odgovornost za uničevanje gozdov, saj vse to v nasprotju z ustavo dovoljujejo.
Kako dolgo še bo vladala uničevalna ideologija? Ideologija, ki gleda samo na svoje interese in zanjo življenje nečloveških bitij samo po sebi ni vredno nič. Edina vrednost pri tem je samo dobiček, ki se od teh bitij steka v žepe uničevalcev! Dejstvo pa je, da so tej ideologiji šteti dnevi!
____________________
[1] https://www.gov.si/novice/2021-03-05-secna-sezona-v-gozdu-se-traja-naj-bo-delo-varno-in-ucinkovito/ (7.3.2021).