Na kanadskih kmetijah je izbruhnila ptičja gripa in prizadela več kot milijon piščancev in drugih za to gripo dovzetnih živali. V kanadski provinci Ontario je bilo umorjenih vsaj 184 000 ptic, v Alberti 160 000, v Quebecu pa še 150 000 nedolžnih živali, predvsem piščancev in rac. Seveda pa je mnogo živali umrlo tudi zaradi same bolezni. Ob izbruhu ptičje gripe na kmetiji kmetje pogosto množično pomorijo celotno čredo v postopku, ki je znan kot »depopulacija« kmetije.
Kako kmetje morijo nedolžne živali v sistemu »depolulacija«? Na velikih kmetijah v Kanadi se depopulacija običajno izvede s plinom C02, za katerega so študije pokazale, da je lahko za živali zelo boleč. Na manjših kmetijah lahko kmetje izvedejo »vratno dislokacijo«, pri kateri žival ubijejo tako, da ji nasilno zlomijo vrat. Kdo bi si želel umreti tako, da ga zaplinijo ali mu zlomijo vrat?
Ti množični pomori nedolžnih živali se dogajajo za zaprtimi vrati, stran od oči javnosti. Krute metode, ki se običajno uporabljajo za pobijanje celotnih hlevov, polnih živali, se v Kanadi štejejo za zakonite.
Na sodobnih farmah po svetu, kjer je skupaj nagneteno veliko število živali, le-te trpijo neizmerno trpljenje, ki bi bilo seveda nezakonito, če bi ga povzročili kakšni hišni živali, npr. psu ali muci. Kanada je v pogledu zaščite živali podobna drugim državam: kam človek pogleda, praktično vsepovsod je videti trpljenje živali! Klavnice, lov, poskusi na živalih, farme, tekmovanja živali, strupi na poljih … Kako dolgo še bo to trajalo?
Sistemu, ki škodi živalim, se čas vedno hitreje izteka? Pa tudi tistim, ki delujejo proti živalim, se vedno hitreje približujejo njihovi vzroki, ki jim bodo po vzročnem zakonu prinesli to, kar so povzročili živalim, torej trpljenje ali celo smrt. Seveda če se ne bo pravočasno spremenili.