Po šolah, vrtcih in drugih vzgojno-izobraževalnih zavodih so mladi tokratni dan slovenske hrane (18. november) začeli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom. Zajtrk, ki je bil postrežen približno 300.000 otrokom, je potekal pod sloganom Zajtrk z mlekom – super dan! in bil sestavljen iz mleka, medu, masla, kruha in jabolki oz. drugim sadjem lokalnega porekla.
Dobro je, da država, pod okriljem katere poteka tradicionalni slovenski zajtrk, skrbi za prehrano otrok. Samo po sebi se razume, da mora država skrbeti, da dobijo otroci zdravo in varno hrano, seveda tudi v okviru omenjenega zajtrka, kajti otroci kot seveda tudi odrasli, imajo pravico do varne in zdrave hrane. Ob tem pa se postavi vprašanje, ali so vse sestavine slovenskega zajtrka res zdrave in varne. Vsekakor tega ni mogoče reči za mleko in maslo, ki sta živili živalskega izvora. Za ta živila je namreč dokazano, da so rizični faktor za mnoge civilizacijske bolezni: od raka, bolezni srca in ožilja do diabetesa, demence … Zaradi omenjenih bolezni umre veliko ljudi, obolevnost in zdravljenje pa pomenita čedalje večjo obremenitev za zdravstveno blagajno. Mnoge raziskave izrecno za mleko ugotavljajo, da je škodljivo za ljudi, saj je povezano z mnogimi zdravstvenimi težavami, kot so holesterol, kosti in prostata, akne in alergije … Ali je potem mleko zdravo in varno? Seveda to velja tudi za maslo? Če ni, zakaj potem država ne poskrbi, da se mleko ne bo nahajalo v tradicionalnem slovenskem zajtrku – kar velja tudi za maslo. Ali je lahko zdravo nekaj, kar je pridobljeno s trpljenjem živali? Krave so namreč stroji za pridobivanje mleka in njihovo življenje je eno samo trpljenje! Zajtrk z mlekom je super dan za mlekarne, za krave pa seveda ne, temveč nov dan neizmernega trpljenja! Dan za dnem neizmerno trpljenje! Tudi po nalogu države, ki bi po ustavi morala preprečiti mučenje živali.
Mleko s svojimi produkti pa ni zdravo in varno živilo samo za ljudi in krave, temveč tudi za naravo in podnebje. Živinoreja je zelo velika onesnaževalka okolja in ima tudi izjemno velik delež v toplogrednih plinih (po neki študiji celo več kot 50%), ki uničujejo podnebje. Podnebne spremembe postajajo katastrofalne. In živila živalskega porekla, vključno z mlekom, imajo pri tem zelo veliko vlogo. Namesto da bi se odpravila živinoreja, se vodi križarska vojna proti fosilnim gorivom. Ali ne bi odprava živinoreje tudi pomembno zmanjšala porabe fosilnih goriv? Kaj je bolje in lažje: odpraviti živinorejo ali fosilna goriva?
Po zakonu ima vsakdo dolžnost skrbeti za svoje zdravje in nihče ne sme ogrožati zdravja drugih. To zadnje seveda velja tudi za državo. Čudno je, da priporoča otrokom uživanje hrane, ki je dokazano škodljiva, ne samo zanje, temveč tudi za naravo in živali. Kako naj otroci skrbijo za svoje zdravje, če jih že sama država navaja na konzumacijo škodljivih živil? Zakaj država ogroža otroke? Ali želi, da so bolni? Zakaj država propagira meso in mleko, ki sta lahko pot v bolezen?